נועלים נעליים

#shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי,

אחד מפרטי הלבוש שהכי מספר את התפתחות האנושות במאות האחרונות, היא נעל הספורט. אותה נעל, עשוית סוליה מעור המחוברת לבד מעל שאוחז את הרגל, מעידה על התפתחות החברה, הטכנולוגיה, התעשיה והאופנה במאתיים השנים האחרונות, מימי משחקי כושר על חול ומדשאות רכות במאה ה-19, ועד ה-Sneaker Culture של ימינו בהם מותגי-על יוצרים נעלי ספורט מוטרפות עם אמני פופ עכשיוויים.

נעלי הריצה הראשונות היו עשויות עור בכלל, שנמתח כשהתרטב במאמץ הספורטיבי ולא ממש תמך בכף הרגל או הקרסול. ה-Sneaker שכולנו מכירים כיום היא התפתחות של נעל מאנגליה שנקראה במקור Plimsoll. היא הופיעה לראשונה באנגליה בתחילת המאה ה-19, והיתה שכלול של נעלי חוף עם סוליה גמישה וקלה שחוברה לבד קנווס מעל, ולכן גם נקראה Sand Shoe. ספורטאים הוסיפו לפלימסול פיקות מחודדות בסוליה, כדי שתהיה אחיזה טובה לריצה וטניס למשל, שישחקו על מדשאות רכות. ואז, עם הופעת הגומי בצורותיו המגוונות בחייו של האדם, הופיע נעל הפלימסול עם סולית גומי במקום עור, חידוש שהיה מהפכני במיוחד. על הנעל הופיע גם קו מסביב, שסימן את גובה הסוליה והראה עד איפה מים יכולים להגיע מבלי להרטיב את הבד מעל. הקו הזה דמה לקו אחר עם תיפקוד דומה, זה המצוייר על גחון של ספינות ואף הוא נקראה Plimsoll Line. בארצות הברית, נעל הפלימסול נקראה Sneaker, כי סוליות הגומי אפשרו מדרך כל כך רך, עד כי לא שמעו את הצעד והיה אפשר לחמוק בהם, משמע – to sneak.

אך הרגע בו נעל הספורט באמת צעדה קדימה, היה בשנות החמישים של המאה הקודמת, לאחר המלחמה, כשדרישות הלבוש בבתי ספר התרככו, וילדים הורשו להגיע לובשים בנעלי ספורט כל יום, ולנעול אותם כל היום. עם השנים, בפרט בשנות ה-70, תפסה תרבות הריצה הקלה את כל העולם שהחל עושה jogging, ואז חברות נעלי הספורט שמו דגש גם על מראה מעוצב לנעלי הספורט, מעבר לפונקצוינאליות שלהן. לבסוף, בשנות ה-90, הפכו נעלי הספורט לאמירה אופנתית בפני עצמן, שמשלבות אפילו טכנולוגיות חלל, כדי להופכן להכי קלילות, והכי יפות ,והכי נועזות אופנתית.

שלכם,
ריקי שחם

מיוטיוב

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*