אדם וחיה

ריקי שחם ריקישחם ריקי-שחם rikishaham riki-shaham

נפתח השבוע בסדרה שתשרטט מחדש את הקשר ההדוק בין אדם וטבע. נסקור ענפי ספורט שבהם החיות הכרחיות ונמצאות במוקד הספורט, כמו גם פעילויות ספורט שבהגדרתן מבוצעת בחוץ ובחיק הטבע.

סדרה זאת עולה דווקא בימים אלו, לאור המצב בעולם, כשכולם מסוגרים בבתיהם ויש אפשרות ופנאי לטבע להמשיך במעגל היותו מבלי נוכחותו של האדם בתוכו. כפוסט ראשון, אתחיל עם רכיבה על סוסים.

כענף ספורטיבי, רכיבה על סוסים הוא אחד מהעתיקים בעולם, וגם כיום הוא ממלא אחר כל התנאים כדי שיחשב ענף ספורט תחרותי, למרות שרבים רואים אותו כפעילות פנאי ולא כספורט. ענף זה, הנקרא באנגלית Equestrianism, דורש מיומנות כה רבה ותיאום מדויק, הן מהרוכב והן מהסוס, עד כי לרבים שרק צופים בו, הספורט הזה נראה דבר פשוט וקל.

בבסיס ההצלחה של רכיבה על סוסים מצוי שיתוף פעולה אוליטמטיבי בין האדם לחיה. שיתוף פעולה זה, ויש יגידו ״החברות״ בין השניים, היא זאת שמאפשרת את הפעילות. כשמביטים ברוכב על סוסו שמבצע קפיצות, דוהר במהירות, או רוקד ״דרסאג׳״ ברכיבה אומנותית, המראה שמתקבל הינו שלם כשהסוס והאדם בזרימה אחת ולא ניכר כי שני לבבות פועמים יחד כאחד. אך חשוב להבין כי מספר שעות ותעצומות רגשיות ומנטאליות עצומות מושקעים כדי לפתח את היכולת המשתופת הזאת, וזאת בין שני יצורים כל כך שונים – זה על שני רגליים, והאחר על ארבע; זה מדבר בקול, והאחר לוחש עם גופו; זה חזק במוחו יותר מאשר בגופו, והאחר חזק ברצונו ובגופו פי כמה.

שלכם,
ריקי שחם

 

 

 

2 Comments

  1. אשמח לשמוע קצת יותר מה דעתך על ענף הרכיבה על סוסים. בתי מאד מתעניינת בתחום מגיל צעיר ולמען האמת זה מלחיץ אותי…. הייתי מדעיפה שתעסוק בתחומי עניין אחרים אבל היא ממש אובססיבית. תודה מראש ריקי.

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*