סירה, תעוזה, נערה

ריקישחם, #shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי,

״הרוח היתה חזקה הרבה יותר אתמול בלילה, Guppy פשוט עפה״, ככה מתחילה Laura Dekker את תיעוד המסע שלה סביב העולם, אשר עשתה בסירה הקטנה שלה, Guppy, והיא רק נערה בת 13.

לאורה נולדה על סירה לחופי ניו זילנד, ובשנותיה הראשונות גדלה על הגלים. כשהיתה בת 13 בלבד, בשנת 2012, היא יצאה לשוט סביב העולם לבדה, לאחר מאבק משפטי ארוך וסבוך מול ״הרשות לטובת הילד״ בהולנד (ארץ המוצא של הוריה) שהתנגדו להרפתקה. טענו נגדה שלא תוכל לשוט לב, אז היא צירפה אליה את הכלב שלה, וכשאמרו שהסירה שלה קטנה מדי למסע כזה, היא השיגה בעצמה סירה גדולה יותר, ולבסוף צלחה ב-8 תיקים משפטיים שונים ויצאה אל הים.

אביה בנה את הסירה הראשונה שלו בגיל 16, והיא עצמה עבדה כבר מגיל 8 כדי להצליח לרכוש סירה ולשוט סביב העולם בגיל כה צעיר.

כדי שהמסע יהיה אינטימי ופרטי, היא ויתרה על עזרתם של ספונסרים. לכן, לאורך הדרך, לאורה נאלצה להתמודד מל אתגרים רבים בכוחות עצמה, מתפירה של מפרשים קרועים, דרך תיקוני מנוע, טיפול בעיניני היום יום (אוכל, נקיונות, לימודים-מרחוק – בכל זאת, היא עוד ״תלמידת בבית ספר״), ובעיקר המתנה סבלנית ותפילה מתמשכת לרוח, באותם הימים הרבים בהם כלל לא נשבה.

לעומת זאת, ״כשבאה סערה, אין הרבה מה לעשות, חוץ מפשוט להתמודד בשקט, להמשיך לשוט, עד שתחלוף״, היא מספרת. גם היו לה אורחים בהפתעה, כמו כלבי ים שעלו לסיפון לישון בלילה, או שחפים שקבעו קן בירכתיים. בכל מקום שהגיע אליו, היא נהגה להתארח באופן לא מתוכנן אצל האנשים שחיים סמוך אל החוף שבו עגנה, והחוויות איתם היו יוצאות דופן, של אחווה ושותפות באהבה למרחבים ולאדם.

שייט הסולו של לאורה זיכה אותה בתואר האדם הצעיר ביותר לשוט לבדו סביב העולם. בסוף המסע היא ערכה את הרשמים שלה בסרט Maindentrip, ובראיון מיוחד אמרה, שבהגיעה אל סוף המסע לאחר שחגה סביב העולם, היא חשה ש״זהו סופו של חלום, והתחלתם של חיי״.

כיום היא חיה בניו זילנד, ממשיכה לשוט, גם שוב סביב העולם בגיל 16, ומשמשת שגרירה חשובה למען בריאות הנפש וסיוע לבני נוער.

שלכם,
ריקי שחם

2 Comments

  1. רעיון מצוין למגיפה הבאה חס ושלום… עולה על סירה לעבר האופק ומקיף את העולם.

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*